| Global Score | |
| 82.6 | 80.8 |
| Basic Information | |
| Samsung | Samsung |
| Android 14 | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-06-23 |
| -- | 5.59 x 2.85 x 0.32 inches |
| -- | 5.11 ounces |
| -- | Black, Blue, Gold, Red and White |
| Aluminum and Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) | Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| $ 800.00 | $ 399.00 |
| Display / Screen | |
| 6.2 inches | 5.1 inches |
| 2340 x 1080 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| Dynamic AMOLED | Super AMOLED |
| 416 pixels per inch | 576 pixels per inch |
| 2600 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 9.7 | 9.7 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4 chipset | Qualcomm Snapdragon 805 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.45 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 12.00 MP | 16.00 MP + 2.10 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.20 aperture |
| 24.00mm focal length | -- |
| 0.64 inches (1/1.56") sensor | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| 7680 x 4320 (30 fps) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 12.54 | 10.01 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | SIM |
| 10.6 | 6.6 |
| Battery Life | |
| 4000mAh Li - Ion Battery | 2800mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 5.92 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy S25 is a little bit better than Galaxy S5, with an 82.6 score against 80.8. The Galaxy S25 is a extremely thinner and much lighter cellphone than Galaxy S5. These phones have Android OS, but Galaxy S25 has the older 14 version and Galaxy S5 has Android 4.4.2 version. The Galaxy S5 counts with a lot better hardware performance than Samsung Galaxy S25, because although it has an inferior number of cores (but faster) and 5 GB less RAM, it also counts with an extra graphics processor.
Samsung Galaxy S25 and Galaxy S5 feature similar screens, because although the Galaxy S5 has a bit lower 1920 x 1080 resolution and a little smaller screen, it also counts with a greater display pixels density. The Samsung Galaxy S25 features a way bigger memory capacity for applications, games, photos and videos than Galaxy S5, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 128 GB internal memory.
Galaxy S25 counts with a way better camera than Galaxy S5, because it has a lot higher resolution back camera, a much larger camera sensor capturing more light and vivid colors, a bigger aperture to take better low-light images and videos and a much higher 7680x4320 video resolution. The Galaxy S25 features a much better battery life than Galaxy S5, because it has a 43 percent bigger battery capacity.
Although Samsung Galaxy S25 is a better device, it is a lot more expensive than the Galaxy S5, and it doesn't have such a good quality/price relation as the Galaxy S5. So if you want that extra specs, you can buy Samsung Galaxy S25, else you can save some money and get the Galaxy S5, giving up some features and specs.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.