| Global Score | |
| 82.6 | 78.8 |
| Basic Information | |
| Samsung | Sony |
| Android 14 | Android 5.1 |
| -- | 2015-06-16 |
| -- | 5.69 x 2.85 x 0.34 inches |
| -- | 5.64 ounces |
| -- | Black and White |
| Aluminum and Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) | Glass and Metal |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| $ 800.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 6.2 inches | 5.2 inches |
| 2340 x 1080 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| Dynamic AMOLED | IPS LCD |
| 416 pixels per inch | 565 pixels per inch |
| 2600 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 9.7 | 9.7 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4 chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | ARM Cortex-A57 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (1600 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.45 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 12.00 MP | 20.70 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.00 aperture |
| 24.00mm focal length | 25.00mm focal length |
| 0.64 inches (1/1.56") sensor | 0.43 inches (1/2.3") sensor |
| 7680 x 4320 (30 fps) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 12.54 | 10.45 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 10.6 | 7.2 |
| Battery Life | |
| 4000mAh Li - Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| 5.92 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy S25 is slightly better than Xperia Z4v, having a general score of 82.6 against 78.8. The Galaxy S25 is a way lighter and thinner phone than the Xperia Z4v. Both phones in this comparison come with Android OS (operating system), but the Galaxy S25 has a more recent 14 version and Xperia Z4v has Android 5.1, so it counts with some additional features and improved performance.
The Sony Xperia Z4v features a really superior processing power than Galaxy S25, because although it has a smaller amount of RAM memory, and they both have the same number of cores, the Sony Xperia Z4v also counts with an additional GPU. Sony Xperia Z4v and Samsung Galaxy S25 both count with incredibly similar screens, because although the Sony Xperia Z4v has a little smaller display, it also counts with a higher resolution of 2560 x 1440 pixels and more pixels per display inch.
The Samsung Galaxy S25 has a much bigger memory capacity to install applications and games than Sony Xperia Z4v, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 128 GB internal memory capacity. Samsung Galaxy S25 shoots a lot better photos and videos than Xperia Z4v, because it has a back facing camera with a lot higher resolution, a bigger camera aperture for better captures and videos in low light situations, a much higher video quality and a lot bigger back camera sensor capturing more light and vivid colors.
Samsung Galaxy S25 has improved battery life than Sony Xperia Z4v, because it has 4000mAh of battery capacity.
Although Galaxy S25 is a better device, it is way more expensive than Xperia Z4v, and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as the Xperia Z4v. If you are trying to save some money, you can get the Xperia Z4v, letting go a couple features and specs, but you will get the most with your budget.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.