| Global Score | |
| 82.6 | 77.6 |
| Basic Information | |
| Samsung | Sony |
| Android 14 | Android 5.1 |
| -- | 2015-09-02 |
| -- | 5.75 x 2.83 x 0.29 inches |
| -- | 5.43 ounces |
| -- | Black, Gold, Green and White |
| Aluminum and Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) | Glass and Metal |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| $ 800.00 | $ 409.00 |
| Display / Screen | |
| 6.2 inches | 5.2 inches |
| 2340 x 1080 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| Dynamic AMOLED | IPS LCD |
| 416 pixels per inch | 424 pixels per inch |
| 2600 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 9.7 | 9.1 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4 chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | ARM Cortex-A57 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (1600 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 430 (450 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.36 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 200 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.56 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 12.00 MP | 23.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/1.80 aperture |
| 24.00mm focal length | 24.00mm focal length |
| 0.64 inches (1/1.56") sensor | 0.43 inches (1/2.3") sensor |
| 7680 x 4320 (30 fps) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | 1280 x 720 (60 fps) (HD) slow motion video |
| 12.54 | 10.56 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 10.6 | 7.1 |
| Battery Life | |
| 4000mAh Li - Ion Battery | 2900mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| -- | 520 hours standby time 13.2 hours talk time |
| 5.92 | 4.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy S25 has an overall score of 82.6, which is a bit better than the Xperia Z5's 77.6 global score. The Samsung Galaxy S25 construction is a lot lighter and incredibly thinner than Xperia Z5. These phones include Android operating system, but Samsung Galaxy S25 has newer 14 version and Xperia Z5 has Android 5.1, so it counts with some additional features and improved performance.
Galaxy S25 has a little sharper screen than Xperia Z5, because although it has a just a bit lower pixels density, it also counts with a quite better 1080 x 2340px resolution and a larger screen. Samsung Galaxy S25 counts with a quite bigger memory capacity to install games and applications than Sony Xperia Z5, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with more internal storage capacity.
The Xperia Z5 has an extremely better CPU than Galaxy S25, because although it has lesser RAM, and they both have a Octa-Core CPU, the Xperia Z5 also counts with an extra graphics co-processor. The Samsung Galaxy S25 captures much better pictures and videos than Sony Xperia Z5, and although they both have a same size diafragm aperture, the Samsung Galaxy S25 also has a way bigger camera sensor taking much better quality photos, a lot higher resolution back-facing camera and a much better 7680x4320 video definition.
The Galaxy S25 features a way better battery duration than Xperia Z5, because it has a 4000mAh battery size.
Although Galaxy S25 is a better device, it costs a lot more than Xperia Z5, and it doesn't have such a good quality/price relation as Xperia Z5. If you want to save some dollars, you can buy the Xperia Z5, and give up a couple features and specs, but you'll get the most with your budget.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.