| Global Score | |
| 29.8 | 32.5 |
| Basic Information | |
| Samsung | Casio |
| -- | 2011-11-15 |
| -- | 4.33 x 1.99 x 0.83 inches |
| -- | 4.85 ounces |
| Black, Silver and White | -- |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| $ 349.00 | $ 100.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 2.2 inches |
| -- | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Super AMOLED | TFT |
| -- | 182 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 2.7 | 5.9 |
| processor | processor |
| -- | 256 MB RAM |
| GPU | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) GPU |
| 5.76 | 6.03 |
| Storage | |
| 8 GB internal memory | -- |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 3.3 | 1.32 |
| Camera | |
| -- | 3.20 MP |
| 0 | 5.17 |
| -- | EV-DO A, GPRS, GSM and CDMA |
| -- | SIM |
| 0 | 0.4 |
| Battery Life | |
| Li - Ion Battery | 1150mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 506 hours standby time 4.7 hours talk time |
| 1.36 | 2.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | -- |
| Accelerometer, Barometer, Gyroscope and Light Sensor | Compass |
The Casio G'zOne Ravine 2 has a global score of 32.5, which is slightly better than the Samsung Galaxy Watch 4 Classic (42mm)'s 29.8 general score. The Casio G'zOne Ravine 2 has a bit better processing power than Samsung Galaxy Watch 4 Classic (42mm), because although it has a lower number of cores (although they are faster), it also counts with an extra graphics co-processor.
The Casio G'zOne Ravine 2 features a much more vibrant display than Galaxy Watch 4 Classic (42mm). The Casio G'zOne Ravine 2 captures greater photographs and videos than Samsung Galaxy Watch 4 Classic (42mm). The Galaxy Watch 4 Classic (42mm) features much more storage capacity to store more apps and games than Casio G'zOne Ravine 2, although it has no external memory card slot.
The Casio G'zOne Ravine 2 counts with a very superior battery life than Galaxy Watch 4 Classic (42mm).
In addition to being the best phone of the ones in this comparison, the Casio G'zOne Ravine 2 is also a bargain compared to the other ones.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.