| Global Score | |
| 29.8 | 90.8 |
| Basic Information | |
| Samsung | Samsung |
| -- | Android 11, 10 |
| -- | 2020-04-29 |
| -- | 6.26 x 2.90 x 0.34 inches |
| -- | 6.60 ounces |
| Black, Silver and White | Prism cube black |
| -- | Aluminum and Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| $ 349.00 | $ 339.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 6.5 inches |
| -- | 2400 x 1080 pixels |
| Super AMOLED | Super AMOLED |
| -- | 405 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 2.7 | 8.1 |
| Performance | |
| -- | Samsung Exynos 980 chipset |
| processor | ARM Cortex-A77 and ARM Cortex-A55, 64-bit, 8 nm (Octa-Core 2200 MHz) processor |
| -- | 6 GB RAM |
| GPU | Mali-G76 MP5 GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| 8 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 1000 GB) external memory slot |
| 3.3 | 15.38 |
| Camera | |
| -- | 48.00 MP + 32.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| -- | 26.00mm focal length |
| -- | 0.5 inches (1/2") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (480 fps) (HD) slow motion video |
| 0 | 11.55 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 0 | 10.7 |
| Battery Life | |
| Li - Ion Battery | 4500mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Galaxy A51 5G has a general score of 90.8, which is a lot better than the Samsung Galaxy Watch 4 Classic (42mm)'s 29.8 global score. Samsung Galaxy A51 5G counts with a way better looking display than Samsung Galaxy Watch 4 Classic (42mm). The Galaxy A51 5G has much more storage capacity to install applications and games than Galaxy Watch 4 Classic (42mm), because it has 120 GB more internal storage capacity and a slot for SD memory cards that admits up to 1000 GB.
Galaxy A51 5G counts with a much better performing processor than Samsung Galaxy Watch 4 Classic (42mm), because it has 7 more cores. The Samsung Galaxy A51 5G captures much clearer pictures and videos than Samsung Galaxy Watch 4 Classic (42mm). The Samsung Galaxy A51 5G features a superior battery lifetime than Galaxy Watch 4 Classic (42mm).
Samsung Galaxy A51 5G not only is the best phones of the ones we are comparing, but it's also cheaper than the other phone.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.