| Global Score | |
| 29.8 | 81.7 |
| Basic Information | |
| Samsung | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| -- | 5.96 x 3.24 x 0.33 inches |
| -- | 6.14 ounces |
| Black, Silver and White | Black and White |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| $ 349.00 | $ 335.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.6 inches |
| -- | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| Super AMOLED | Super AMOLED |
| -- | 525 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.7 | 9.6 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.54 |
| Storage | |
| 8 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 3.3 | 8.12 |
| Camera | |
| -- | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 0 | 9.9 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| -- | Micro SIM |
| 0 | 7.3 |
| Battery Life | |
| Li - Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 18 hours talk time |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Note Edge has an overall score of 81.7, which is much better than the Galaxy Watch 4 Classic (42mm)'s 29.8 global score. The Galaxy Note Edge has a much better screen than Galaxy Watch 4 Classic (42mm). The Samsung Galaxy Note Edge features a much greater memory capacity to store more apps and games than Samsung Galaxy Watch 4 Classic (42mm), because it has 32 GB internal memory capacity and an external SD slot that holds a maximum of 128 GB.
Galaxy Note Edge has a much better performing processing unit than Galaxy Watch 4 Classic (42mm), because it has an extra graphics processor and 3 more CPU cores. Galaxy Note Edge counts with a much longer battery life than Galaxy Watch 4 Classic (42mm). Galaxy Note Edge features a lot better camera than Galaxy Watch 4 Classic (42mm).
Even being the best phone between the ones we are comparing here, the Galaxy Note Edge is also cheaper than the Galaxy Watch 4 Classic (42mm).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.