| Global Score | |
| 29.8 | 87.3 |
| Basic Information | |
| Samsung | Samsung |
| -- | Android 5.0 |
| -- | 2015-04-11 |
| -- | 5.65 x 2.78 x 0.27 inches |
| -- | 4.87 ounces |
| Black, Silver and White | Black, Blue, Gold and White |
| -- | Aluminium and Glass |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| $ 349.00 | $ 365.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.1 inches |
| -- | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| Super AMOLED | Super AMOLED |
| -- | 576 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.7 | 9.9 |
| Performance | |
| -- | Exynos 7 Octa 7420 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2100 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (1600 MHz) RAM |
| GPU | Mali-T760 MP8 (650 MHz) GPU |
| 5.76 | 10.08 |
| Storage | |
| 8 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | No SD card slot |
| 3.3 | 10.1 |
| Camera | |
| -- | 16.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/1.90 aperture |
| -- | 28.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 0 | 10.01 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Nano SIM |
| 0 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li - Ion Battery | 2550mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 1.36 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy S6 has a global score of 87.3, which is a lot better than the Galaxy Watch 4 Classic (42mm)'s 29.8 score. Galaxy S6 counts with a much better looking screen than Galaxy Watch 4 Classic (42mm). Galaxy S6 features a much better storage for applications and games than Galaxy Watch 4 Classic (42mm), because it has 120 GB more internal memory.
The Galaxy S6 features a way better hardware performance than Samsung Galaxy Watch 4 Classic (42mm), because it has a 64-bit processing unit, a higher number of faster cores and an additional GPU. Galaxy S6 features a greater camera than Galaxy Watch 4 Classic (42mm). Samsung Galaxy S6 counts with a much longer battery lifetime than Galaxy Watch 4 Classic (42mm).
The Galaxy S6 costs a bit more than the Galaxy Watch 4 Classic (42mm), but it's still a great deal, as you can get a much better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.