| Global Score | |
| 36.2 | 39.7 |
| Basic Information | |
| Samsung | Samsung |
| 2008-11-07 | 0000-00-00 |
| 4.53 x 2.07 x 0.70 inches | 3.97 x 2.00 x 0.68 inches |
| 4.30 ounces | 3.52 ounces |
| -- | Black, Gray and Red |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 60.00 | $ 60.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 2.4 inches |
| 176 x 220 pixels | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| TFT | TFT |
| 141 pixels per inch | 167 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 5.7 | 6.1 |
| processor | Single-Core 416 MHz processor |
| GPU | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) GPU |
| 5.76 | 6.57 |
| Storage | |
| 61,44 MB internal memory | -- |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0.5 | 1.32 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 2.00 MP |
| 4.51 | 4.73 |
| EDGE and GSM | EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM, Dual SIM |
| 0.3 | 0.4 |
| Battery Life | |
| 800mAh Li-Ion Battery | 800mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 300 hours standby time 6 hours talk time | 460 hours standby time 12 hours talk time |
| 2.24 | 2.24 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0 | Bluetooth |
Samsung C3590 is a bit better than the Samsung Gravity, with a 39.7 score against 36.2. The Samsung C3590 construction is lighter and just a little thinner than Samsung Gravity. Samsung C3590 has just a bit better looking display than Samsung Gravity, because it has a bit better pixels number per inch in the display and a higher resolution of 320 x 240.
Samsung C3590 features a quite better hardware performance than Samsung Gravity, because it has 1 more cpu cores and an additional graphics co-processor. Samsung C3590 counts with a way bigger memory to install applications and games than Samsung Gravity. The Samsung C3590 shoots slightly better photos and videos than Samsung Gravity, because it has a way more mega-pixels back-facing camera.
The Samsung C3590 counts with a battery lifetime that is just as good as the battery duration in Samsung Gravity.
The Samsung C3590 and the Samsung Gravity cost the same, making this phone an easy choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.