| Global Score | |
| 35.1 | 79 |
| Basic Information | |
| Samsung | Samsung |
| -- | Android 4.4 |
| -- | 2013-03-14 |
| 3.99 x 1.86 x 0.56 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 3.27 ounces | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 139.00 | $ 135.00 |
| Display / Screen | |
| 2 inches | 5 inches |
| 128 x 160 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| -- | Super AMOLED |
| 102 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.3 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| 65,54 MB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.5 | 9.46 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 3.63 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 7 |
| Battery Life | |
| 1000mAh Li-Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 350 hours standby time 7 hours talk time | 17 hours talk time |
| 2.56 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy S4 is a lot better than the Samsung Gusto, getting a 79 score against 35.1. Samsung Galaxy S4's body is notably heavier but incredibly thinner than the Samsung Gusto. Samsung Galaxy S4 has a way better display than Samsung Gusto, because it has a much larger display, a way higher number of pixels per display inch and a lot higher 1920 x 1080 resolution.
The Galaxy S4 has a superior storage capacity to store more apps and games than Samsung Gusto, because it has 63,94 GB more internal memory capacity and a SD extension slot that supports a maximum of 64 GB. Galaxy S4 features an extremely better processing unit than Samsung Gusto, because it has a higher number of cores and an additional graphics co-processor.
Samsung Galaxy S4 captures greater pictures and videos than Samsung Gusto, because it has a back-facing camera with much more mega pixels. The Galaxy S4 has a really longer battery lifetime than Samsung Gusto, because it has a 2600mAh battery capacity against 1000mAh.
Even being the best phone in our comparison, the Galaxy S4 is also cheaper, which makes it an easy choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.