| Global Score | |
| 37.1 | 71.9 |
| Basic Information | |
| Samsung | Samsung |
| -- | Android 4.1 |
| -- | 2012-09-19 |
| 4.25 x 2.24 x 0.52 inches | 5.94 x 3.16 x 0.37 inches |
| -- | 6.34 ounces |
| -- | Gray and White |
| $ 215.00 | $ 215.00 |
| Display / Screen | |
| 3 inches | 5.5 inches |
| 240 x 400 pixels | 720 x 1280 pixels (HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 155 pixels per inch | 267 pixels per inch |
| Yes | Capacitive, Multi-touch |
| 5.9 | 8 |
| Performance | |
| -- | Samsung Exynos 4 (4412) chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Quad-Core 1600 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| GPU | ARM Mali-400 MP4 (Quad-Core 266 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.18 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 6.16 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 8.00 MP + 1.90 MP |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.73 | 7.48 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| HSDPA, UMTS, EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.9 | 7 |
| Battery Life | |
| 1000mAh Battery | 3100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| -- | 288 hours standby time 15 hours talk time |
| 2.56 | 5.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Note II has a score of 71.9, which is way better than the Samsung Infinity's general score of 37.1. The Galaxy Note II features a much more vibrant screen than Samsung Infinity, because it has a lot higher resolution of 1280 x 720, a way better count of pixels per inch of display and a much bigger display.
Galaxy Note II counts with a much more powerful processing unit than Samsung Infinity, because it has an extra graphics processor and a larger number of cores. The Galaxy Note II counts with a much bigger storage capacity to install applications and games or saving photos and videos than Samsung Infinity.
The Samsung Galaxy Note II counts with a really longer battery life than Samsung Infinity, because it has a 210 percent bigger battery capacity. Galaxy Note II takes a lot better photographs and videos than Samsung Infinity, because it has a back facing camera with much more mega-pixels.
Samsung Galaxy Note II costs exactly the same than Samsung Infinity, making it a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.