| Global Score | |
| 37.1 | 40.6 |
| Basic Information | |
| Samsung | T-Mobile |
| -- | Android 2.2, 2.1 |
| -- | 2010-05-03 |
| 4.25 x 2.24 x 0.52 inches | 4.50 x 2.30 x 0.60 inches |
| -- | 5.90 ounces |
| -- | Black, Red and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 215.00 | $ 180.00 |
| Display / Screen | |
| 3 inches | 3.4 inches |
| 240 x 400 pixels | 320 x 480 pixels |
| TFT | TFT |
| 155 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| Yes | Capacitive, Multi-touch |
| 5.9 | 6.7 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227 chipset |
| processor | ARM11 (Single-Core 600 MHz) processor |
| -- | 512 MB RAM |
| GPU | Adreno 200 (128 MHz) GPU |
| 5.76 | 6.93 |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 1.32 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 5.00 MP |
| -- | 640 x 480 (VGA) video resolution |
| 4.73 | 5.5 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| HSDPA, UMTS, EDGE and GSM | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.9 | 3.5 |
| Battery Life | |
| 1000mAh Battery | 1300mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 286 hours standby time 6.7 hours talk time |
| 2.56 | 3.04 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0, EDR | Bluetooth 2.1, EDR |
| GPS | GPS |
| -- | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
T-Mobile myTouch 3G Slide has an overall score of 40.6, which is just a bit better than the Samsung Infinity's score of 37.1. The T-Mobile myTouch 3G Slide counts with a much better looking display than Samsung Infinity, because it has a little bigger screen, a just a bit better display pixel density and a higher 480 x 320 resolution.
The T-Mobile myTouch 3G Slide counts with a way better hardware performance than Samsung Infinity, because it has a larger number of cores (and also faster) and an extra GPU. T-Mobile myTouch 3G Slide features a very superior memory to install games and applications than Samsung Infinity. T-Mobile myTouch 3G Slide takes better photographs and videos than Samsung Infinity, because it has a camera with much more mega-pixels.
The T-Mobile myTouch 3G Slide has greater battery life than Samsung Infinity, because it has a 1300mAh battery capacity against 1000mAh.
T-Mobile myTouch 3G Slide not only is the best phones between the ones we are comparing, but it's also a bargain compared to others.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.