| Global Score | |
| 29.8 | 81.6 |
| Basic Information | |
| Samsung | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| 3.78 x 2.01 x 0.74 inches | 6.04 x 3.09 x 0.33 inches |
| 3.63 ounces | 6.21 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 260.00 | $ 269.00 |
| Display / Screen | |
| 2.2 inches | 5.7 inches |
| 176 x 220 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| TFT | Super AMOLED |
| 128 pixels per inch | 515 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.5 | 9.5 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| -- | 3 GB (825 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.54 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| -- | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 0 | 10.01 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 7 |
| Battery Life | |
| 1000mAh Li-Ion Battery | 3220mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 336 hours standby time 4.5 hours talk time | 20 hours talk time |
| 2.56 | 5.2 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1, EDR |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy Note 4 is much better than Samsung Knack, with a score of 81.6 against 29.8. Galaxy Note 4 is a extremely heavier but noticeably thinner phone than Samsung Knack. Samsung Galaxy Note 4 features a much more vibrant screen than Samsung Knack, because it has a way higher count of pixels per inch of screen, a lot higher resolution of 2560 x 1440 and a lot larger display.
Galaxy Note 4 counts with a much greater performance than Samsung Knack, because it has a higher number of cores and a graphics processor. Galaxy Note 4 has much more memory capacity for applications, games, photos and videos than Samsung Knack, because it has a slot for SD memory cards that admits up to 128 GB.
The Samsung Galaxy Note 4 takes a lot better pictures and videos than Samsung Knack. The Galaxy Note 4 has a very superior battery performance than Samsung Knack, because it has a 3220mAh battery size.
The Galaxy Note 4 costs a little more money than the Samsung Knack, but you can get a much better phone for that few more dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.