| Global Score | |
| 35.6 | 39.7 |
| Basic Information | |
| Samsung | Samsung |
| 2009-03-30 | 0000-00-00 |
| 4.29 x 2.32 x 0.47 inches | 3.97 x 2.00 x 0.68 inches |
| 3.09 ounces | 3.52 ounces |
| -- | Black, Gray and Red |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 60.00 | $ 60.00 |
| Display / Screen | |
| 2.2 inches | 2.4 inches |
| 220 x 176 pixels | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| TFT | TFT |
| 128 pixels per inch | 167 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 5.5 | 6.1 |
| processor | Single-Core 416 MHz processor |
| GPU | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) GPU |
| 5.76 | 6.57 |
| Storage | |
| 65,54 MB internal memory | -- |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0.5 | 1.32 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 2.00 MP |
| 3.63 | 4.73 |
| EDGE and GSM | EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM, Dual SIM |
| 0.3 | 0.4 |
| Battery Life | |
| 800mAh Li-Ion Battery | 800mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 240 hours standby time 5 hours talk time | 460 hours standby time 12 hours talk time |
| 2.24 | 2.24 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0 | Bluetooth |
The Samsung C3590 has an overall score of 39.7, which is much better than Samsung Magnet's global score of 35.6. Although it's the best device we compare here, Samsung C3590's design is heavier and incredibly thicker than Samsung Magnet. Samsung C3590 has a much better screen than Samsung Magnet, because it has a better resolution of 320 x 240px, a higher count of pixels per screen inch and a bit bigger screen.
Samsung C3590 counts with much more memory capacity to install applications and games or saving photos and videos than Samsung Magnet, because it has a SD memory card expansion slot that allows a maximum of 32 GB. Samsung C3590 has a faster processing unit than Samsung Magnet, because it has a higher number of cores (and also faster) and an extra graphics co-processor.
Samsung C3590 has a very superior camera than Samsung Magnet, because it has a much higher 2 mega pixels resolution back facing camera. Samsung Magnet and Samsung C3590 both feature very similar batteries performance.
The Samsung C3590 costs exactly the same than the Samsung Magnet.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.