| Global Score | |
| 40.1 | 44 |
| Basic Information | |
| Samsung | Sony |
| Windows Mobile Standard | Android 2.1, 1.6 |
| -- | 2010-06-16 |
| 4.49 x 2.52 x 0.51 inches | 3.90 x 2.13 x 0.59 inches |
| -- | 3.67 ounces |
| -- | Blue, Gray, Pink and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 515.00 | $ 80.00 |
| Display / Screen | |
| 2.6 inches | 3 inches |
| 320 x 240 pixels (QVGA) | 320 x 480 pixels |
| TFT | TFT |
| 154 pixels per inch | 192 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive |
| 5.9 | 6.6 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon S1 MSM7225 chipset | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227 chipset |
| processor | ARM11 (Single-Core 600 MHz) processor |
| GPU | Adreno 200 (128 MHz) GPU |
| 5.76 | 6.84 |
| Storage | |
| -- | 131,07 MB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC (up to 16 GB) external memory slot |
| 0 | 1.6 |
| Camera | |
| 3.00 MP | 3.20 MP |
| 5.06 | 5.17 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| HSDPA, UMTS, EDGE and GSM | HSDPA, HSUPA, UMTS, GPRS and GSM |
| SIM | SIM |
| 3.3 | 3.3 |
| Battery Life | |
| 1700mAh Battery | 1200mAh Li-Polymer Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 446 hours standby time 4.8 hours talk time |
| 3.52 | 2.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1 | Bluetooth 2.1, EDR |
| GPS | GPS |
| -- | Accelerometer and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Sony Ericsson Xperia X8 is a little bit better than the Samsung Pivot, having a overall score of 44 against 40.1. Sony Ericsson Xperia X8 works with Android 2.1 operating system, while Samsung Pivot has Windows Mobile Standard operating system. Sony Ericsson Xperia X8 has a more vivid display than Samsung Pivot, because it has a much higher 480 x 320 resolution, a bigger screen and a just a bit better pixels number in each inch of screen.
The Sony Ericsson Xperia X8 features a superior processing power than Samsung Pivot, and although they both have the same number of cores, the Sony Ericsson Xperia X8 also has an additional GPU. Sony Ericsson Xperia X8 features a much bigger storage to install applications and games or saving photos and videos than Samsung Pivot.
Samsung Pivot features a way better battery lifetime than Sony Ericsson Xperia X8, because it has 1700mAh of battery capacity. The Sony Ericsson Xperia X8 captures a bit better photographs and videos than Samsung Pivot, because it has a better resolution back camera.
Even being the best phone of the ones we are comparing here, Sony Ericsson Xperia X8 is also a bargain compared to the other devices.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.