| Global Score | |
| 35 | 77.8 |
| Basic Information | |
| Samsung | Samsung |
| -- | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-06-23 |
| 3.86 x 2.01 x 0.77 inches | 5.67 x 2.91 x 0.35 inches |
| 2.86 ounces | 5.57 ounces |
| Gray and Red | Blue and Red |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 299.00 | $ 299.00 |
| Display / Screen | |
| 2.2 inches | 5.1 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 182 pixels per inch | 432 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.1 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 512 MB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.85 | 9.36 |
| Storage | |
| 1 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 1.4 | 6.72 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 16.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 0.55 | 9.79 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 0.1 | 7 |
| Battery Life | |
| -- | 2800mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 600 hours standby time 3.1 hours talk time | 390 hours standby time 21 hours talk time |
| 1.36 | 4.8 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0, EDR |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy S5 Sport is much better than Samsung R220, with a 77.8 score against 35. The Galaxy S5 Sport is a way thinner but incredibly heavier phone than Samsung R220. Samsung Galaxy S5 Sport counts with a very superior processor than Samsung R220, because it has a larger number of cores , a greater amount of RAM and a GPU.
The Galaxy S5 Sport has a much better screen than Samsung R220, because it has a lot greater screen density, a much bigger display and a lot higher 1920 x 1080px resolution. Samsung Galaxy S5 Sport captures way better pictures and videos than Samsung R220. Samsung Galaxy S5 Sport has a very superior memory for applications and games than Samsung R220, because it has 15 GB more internal memory capacity and a SD card slot that supports a maximum of 128 GB.
The Galaxy S5 Sport has a superior battery duration than Samsung R220.
Galaxy S5 Sport and the Samsung R220 cost exactly the same, making buying this phone a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.