| Global Score | |
| 36.2 | 81.6 |
| Basic Information | |
| Samsung | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| 3.74 x 1.85 x 0.59 inches | 6.04 x 3.09 x 0.33 inches |
| 3.50 ounces | 6.21 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 280.00 | $ 269.00 |
| Display / Screen | |
| 2.1 inches | 5.7 inches |
| 176 x 220 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| TFT | Super AMOLED |
| 134 pixels per inch | 515 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.7 | 9.5 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| -- | 3 GB (825 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.54 |
| Storage | |
| 15,36 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| 220 x 176 video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 4.51 | 10.01 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.3 | 7 |
| Battery Life | |
| 800mAh Li-Ion Battery | 3220mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 400 hours standby time 8.2 hours talk time | 20 hours talk time |
| 2.24 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.1, EDR |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | -- |
Samsung Galaxy Note 4 has a score of 81.6, which is a lot better than the Samsung S3100's 36.2 global score. The Samsung Galaxy Note 4 is a way thinner but notably heavier device than Samsung S3100. Samsung Galaxy Note 4 counts with a much sharper display than Samsung S3100, because it has a way better display density, a much larger display and a lot better resolution of 2560 x 1440 pixels.
The Galaxy Note 4 has a lot bigger storage capacity for games and applications than Samsung S3100, because it has 31,99 GB more internal storage. The Samsung Galaxy Note 4 counts with a much better processing power than Samsung S3100, because it has an extra GPU and a larger number of cores. Samsung Galaxy Note 4 features a much better camera than Samsung S3100, because it has a back-facing camera with way more MP and a way better (4K) video resolution.
The Samsung Galaxy Note 4 counts with a much better battery life than Samsung S3100, because it has a 303 percent greater battery capacity.
The Galaxy Note 4 is not only the best phones of the ones we are comparing, but it's also cheaper than the other phone.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.