| Global Score | |
| 41.2 | 39.7 |
| Basic Information | |
| Samsung | Samsung |
| Windows Mobile Professional 6.1 | -- |
| -- | 0000-00-00 |
| 4.88 x 2.44 x 0.53 inches | 3.97 x 2.00 x 0.68 inches |
| 4.59 ounces | 3.52 ounces |
| -- | Black, Gray and Red |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 60.00 | $ 60.00 |
| Display / Screen | |
| 2.5 inches | 2.4 inches |
| 320 x 320 pixels | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| TFT | TFT |
| 181 pixels per inch | 167 pixels per inch |
| Resistive | No touch screen |
| 6.1 | 6.1 |
| processor | Single-Core 416 MHz processor |
| 128 MB RAM | -- |
| GPU | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) GPU |
| 5.76 | 6.57 |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 1.32 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 2.00 MP |
| 4.73 | 4.73 |
| Networks | |
| Wi-Fi | -- |
| EV-DO A, EDGE, GSM and CDMA | EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM, Dual SIM |
| 2.9 | 0.4 |
| Battery Life | |
| 1300mAh Li-Ion Battery | 800mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 325 hours standby time 5 hours talk time | 460 hours standby time 12 hours talk time |
| 3.04 | 2.24 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0, EDR | Bluetooth |
| GPS | -- |
The Samsung Saga has a global score of 41.2, which is slightly better than Samsung C3590's general score of 39.7. The Samsung Saga is a much heavier but notably thinner device than Samsung C3590. Samsung C3590 and Samsung Saga have extremely similar displays, although the Samsung C3590 has a quite inferior quantity of pixels per inch in the display, a little worse resolution of 320 x 240px and a little bit smaller display.
The Samsung C3590 has a greater performance than Samsung Saga, because it has a graphics processing unit and a greater number of cores. Samsung C3590 counts with a much better memory capacity to store more games and applications than Samsung Saga. Samsung C3590 features a camera that is just as good as Samsung Saga's camera, both have the same resolution camera in the back.
Samsung Saga counts with a much better battery duration than Samsung C3590, because it has 1300mAh of battery capacity.
The Samsung Saga costs the same than the Samsung C3590.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.