| Global Score | |
| 30 | 48.9 |
| Basic Information | |
| Samsung | Nokia |
| -- | Symbian Belle |
| -- | 2011-08-24 |
| 3.40 x 2.00 x 1.00 inches | 4.37 x 2.09 x 0.56 inches |
| 4.20 ounces | 3.53 ounces |
| -- | Black, Green, Pink and White |
| $ 40.00 | $ 40.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 3.2 inches |
| 176 x 220 pixels | 360 x 640 pixels |
| TFT | TFT |
| -- | 229 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.1 | 7.5 |
| processor | ARM11 (Single-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 512 MB RAM |
| GPU | Yes GPU |
| 5.76 | 7.38 |
| Storage | |
| 10,24 MB internal memory | 2 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0.2 | 3.22 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 5.00 MP |
| -- | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 3.63 | 6.27 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| GSM and CDMA | HSDPA, HSUPA, UMTS, GPRS and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.2 | 3.3 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 1200mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 141 hours standby time 2.9 hours talk time | 540 hours standby time 15 hours talk time |
| 1.36 | 2.88 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Nokia 600 is way better than Samsung SCH-A790, getting a 48.9 score against 30. Nokia 600's body is somewhat lighter and much thinner than the Samsung SCH-A790. The Nokia 600 features a much better performance than Samsung SCH-A790, because it has a higher number of cores (and also faster). The Nokia 600 features a much sharper screen than Samsung SCH-A790, because it has a lot better 640 x 360px resolution.
The Nokia 600 captures way better videos and photos than Samsung SCH-A790, because it has a back-facing camera with a lot higher resolution. Nokia 600 has a much better memory to install applications and games or saving photos and videos than Samsung SCH-A790, because it has 1,99 GB more internal memory capacity and an external memory card slot that admits a maximum of 32 GB.
The Nokia 600 has a much longer battery duration than Samsung SCH-A790.
Nokia 600 and the Samsung SCH-A790 cost the same, which makes it easy to pick between these phones.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.