| Global Score | |
| 30 | 52.2 |
| Basic Information | |
| Samsung | ZTE |
| -- | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2016-07-16 |
| 3.40 x 2.00 x 1.00 inches | 5.73 x 2.87 x 0.43 inches |
| 4.20 ounces | 5.29 ounces |
| -- | Blue |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 40.00 | $ 40.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 176 x 220 pixels | 854 x 480 pixels |
| TFT | -- |
| -- | 196 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 3.1 | 6.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 210 8909 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1100 MHz) processor |
| -- | 1 GB RAM |
| GPU | Adreno 304 GPU |
| 5.76 | 8.01 |
| Storage | |
| 10,24 MB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.2 | 5.06 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 3.63 | 6.05 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GSM and CDMA | LTE (4G) and HSPA |
| SIM | -- |
| 0.2 | 6 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2300mAh Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 141 hours standby time 2.9 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.24 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
ZTE Sonata 3 is a lot better than Samsung SCH-A790, having a general score of 52.2 against 30. ZTE Sonata 3 is a way heavier but extremely thinner cellphone than Samsung SCH-A790. ZTE Sonata 3 has a much better screen than Samsung SCH-A790, because it has a way better 480 x 854px resolution. The ZTE Sonata 3 counts with a much powerful CPU than Samsung SCH-A790, because it has a larger number of cores.
The ZTE Sonata 3 has much more storage for games and applications than Samsung SCH-A790, because it has an external memory card slot that admits up to 64 GB and 7,99 GB more internal storage capacity. ZTE Sonata 3 counts with a greater camera than Samsung SCH-A790, because it has a way more megapixels back-facing camera.
The ZTE Sonata 3 features a very superior battery life than Samsung SCH-A790.
ZTE Sonata 3 costs exactly the same than the Samsung SCH-A790.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.