| Global Score | |
| 28.8 | 77.7 |
| Basic Information | |
| Samsung | HTC |
| -- | Android 5.0 |
| -- | 2015-03-01 |
| 3.46 x 1.76 x 0.78 inches | 5.69 x 2.74 x 0.38 inches |
| 2.80 ounces | 5.54 ounces |
| -- | Black, Gold, Gray and Pink |
| -- | Aluminium |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 170.00 | $ 178.00 |
| Display / Screen | |
| 2 inches | 5 inches |
| 128 x 128 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| CSTN | S-LCD 3 |
| 91 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5 | 9.3 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.99 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| -- | 20.00 MP + 4.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 27.80mm focal length |
| -- | 0.42 inches (1/2.4") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 0 | 10.12 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Nano SIM |
| 0.2 | 6.7 |
| Battery Life | |
| 780mAh Li-Ion Battery | 2840mAh Li-Polymer Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 240 hours standby time 3 hours talk time | 391 hours standby time 25.4 hours talk time |
| 2.24 | 4.8 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
HTC One M9 is much better than the Samsung SGH-A137, having a 77.7 score against 28.8. HTC One M9 is a thinner but extremely heavier cellphone than the Samsung SGH-A137. The HTC One M9 counts with a much sharper screen than Samsung SGH-A137, because it has a much higher 1920 x 1080 resolution, a way larger screen and a lot higher count of pixels per screen inch.
HTC One M9 counts with a much better processing power than Samsung SGH-A137, because it has a GPU, a larger number of faster cores and a 64-bits processor. The HTC One M9 counts with a way bigger memory capacity for games and applications than Samsung SGH-A137, because it has a SD extension slot that admits up to 128 GB.
HTC One M9 counts with a very superior battery duration than Samsung SGH-A137, because it has a 2840mAh battery capacity. The HTC One M9 captures way better videos and photos than Samsung SGH-A137.
The HTC One M9 is a bit more expensive than Samsung SGH-A137, but you can get a much better phone for that extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.