| Global Score | |
| 28.8 | 77.7 |
| Basic Information | |
| Samsung | Samsung |
| -- | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-06-23 |
| 3.46 x 1.76 x 0.78 inches | 5.59 x 2.85 x 0.32 inches |
| 2.80 ounces | 5.11 ounces |
| -- | Black, Blue, Gold, Red and White |
| -- | Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 170.00 | $ 165.00 |
| Display / Screen | |
| 2 inches | 5.2 inches |
| 128 x 128 pixels | 1440 x 1920 pixels |
| CSTN | Super AMOLED |
| 91 pixels per inch | 424 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.36 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 6.72 |
| Camera | |
| -- | 16.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 0 | 10.01 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.2 | 6.6 |
| Battery Life | |
| 780mAh Li-Ion Battery | 2800mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 240 hours standby time 3 hours talk time | -- |
| 2.24 | 4.8 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy S5 has a global score of 77.7, which is much better than the Samsung SGH-A137's global score of 28.8. The Galaxy S5 design is extremely thinner but a lot heavier than the Samsung SGH-A137. The Galaxy S5 features a very superior processor than Samsung SGH-A137, because it has a greater number of faster cores and an extra graphics co-processor.
The Samsung Galaxy S5 counts with a much more vibrant screen than Samsung SGH-A137, because it has a really larger display, a lot higher pixels density and a much higher resolution of 1920 x 1440 pixels. Galaxy S5 features a lot bigger memory for games and applications than Samsung SGH-A137, because it has a slot for SD memory cards that holds up to 128 GB.
Galaxy S5 features a very superior battery lifetime than Samsung SGH-A137, because it has a 2800mAh battery size. Galaxy S5 has a very superior camera than Samsung SGH-A137.
Samsung Galaxy S5 not only is the best devices of the ones we compare here, but it's also cheaper than the Samsung SGH-A137.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.