| Global Score | |
| 28.8 | 77.3 |
| Basic Information | |
| Samsung | Sony |
| -- | Android 4.4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| 3.46 x 1.76 x 0.78 inches | 5.85 x 2.89 x 0.35 inches |
| 2.80 ounces | 6.02 ounces |
| -- | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 170.00 | $ 170.00 |
| Display / Screen | |
| 2 inches | 5.2 inches |
| 128 x 128 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| CSTN | IPS LCD |
| 91 pixels per inch | 424 pixels per inch |
| -- | 592 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5 | 9.6 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (933 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.45 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| -- | 20.70 MP + 2.20 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| -- | 25.00mm focal length |
| -- | 0.43 inches (1/2.3") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 0 | 10.34 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Nano SIM |
| 0.2 | 7 |
| Battery Life | |
| 780mAh Li-Ion Battery | 3200mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 240 hours standby time 3 hours talk time | 920 hours standby time 21 hours talk time |
| 2.24 | 5.2 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Sony Xperia Z3 is much better than Samsung SGH-A137, having a 77.3 score against 28.8. Sony Xperia Z3 is a a lot heavier but noticeably thinner phone than the Samsung SGH-A137. Xperia Z3 has a much sharper display than Samsung SGH-A137, because it has a lot bigger screen, a much better resolution of 1920 x 1080 and a much greater count of pixels per inch of display.
The Xperia Z3 features a much bigger storage capacity to install games and applications than Samsung SGH-A137, because it has an external SD slot that holds a maximum of 128 GB. Sony Xperia Z3 features a much powerful processing unit than Samsung SGH-A137, because it has an additional graphics processor and 4 more cpu cores.
Xperia Z3 features a way better battery life than Samsung SGH-A137, because it has 3200mAh of battery capacity against 780mAh. The Sony Xperia Z3 counts with a lot better camera than Samsung SGH-A137.
The Xperia Z3 costs the same than Samsung SGH-A137, making this phone a very good choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.