| Global Score | |
| 37 | 44.4 |
| Basic Information | |
| Samsung | T-Mobile |
| -- | Android 2.2 |
| -- | 2010-10-04 |
| 4.00 x 1.90 x 0.56 inches | 4.80 x 2.44 x 0.43 inches |
| 3.40 ounces | 5.00 ounces |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 70.00 | $ 70.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 3.8 inches |
| 176 x 220 pixels | 480 x 800 pixels |
| TFT | TFT |
| 117 pixels per inch | 246 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.5 | 7.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 chipset |
| processor | Scorpion (Single-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 768 MB (333 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 205 (245 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.56 |
| Storage | |
| 51,2 MB internal memory | -- |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0.4 | 1.32 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 5.00 MP + 0.30 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 4.51 | 5.94 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| HSDPA, UMTS, EDGE and GSM | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.9 | 3.5 |
| Battery Life | |
| 880mAh Li-Ion Battery | 1400mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 250 hours standby time 3 hours talk time | 432 hours standby time 10 hours talk time |
| 2.4 | 3.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0 | Bluetooth 2.1, EDR |
| GPS | GPS |
| -- | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
T-Mobile myTouch 4G has a score of 44.4, which is a lot better than Samsung SGH-A777's global score of 37. T-Mobile myTouch 4G is a heavier but notably thinner device than Samsung SGH-A777. T-Mobile myTouch 4G has a lot better looking display than Samsung SGH-A777, because it has a much higher resolution of 800 x 480 pixels and a way higher display pixel density.
T-Mobile myTouch 4G features a much bigger memory to install applications and games than Samsung SGH-A777. The T-Mobile myTouch 4G features a very superior processor than Samsung SGH-A777, because it has a higher number of cores and a graphics processor. The T-Mobile myTouch 4G takes greater videos and photos than Samsung SGH-A777, because it has a back-facing camera with much more mega-pixels.
T-Mobile myTouch 4G counts with a much longer battery life than Samsung SGH-A777, because it has 1400mAh of battery capacity instead of 880mAh.
The T-Mobile myTouch 4G costs the same than the Samsung SGH-A777, making it an easy choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.