| Global Score | |
| 33.2 | 76.1 |
| Basic Information | |
| Samsung | Samsung |
| -- | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 3.74 x 1.89 x 0.72 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 2.98 ounces | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 135.00 | $ 130.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 128 x 160 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 60 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.5 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| 10,24 MB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.2 | 6.16 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 3.63 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 7 |
| Battery Life | |
| 800mAh Li-Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 300 hours standby time 7 hours talk time | 17 hours talk time |
| 2.24 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0, EDR | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy S4 has an overall score of 76.1, which is a lot better than Samsung SGH-T139's 33.2 global score. Galaxy S4's design is notably thinner but way heavier than Samsung SGH-T139. The Samsung Galaxy S4 features a much more vibrant screen than Samsung SGH-T139, because it has a lot higher resolution of 1920 x 1080px and a much better pixels density.
The Galaxy S4 features a really superior hardware performance than Samsung SGH-T139, because it has more cpu cores and a graphics processing unit. The Galaxy S4 features a lot better camera than Samsung SGH-T139, because it has a much more megapixels back-facing camera. Galaxy S4 features a very superior memory capacity to install games and applications than Samsung SGH-T139, because it has 15,99 GB more internal memory and an external SD slot that allows a maximum of 64 GB.
The Samsung Galaxy S4 counts with a much better battery duration than Samsung SGH-T139, because it has a 225% greater battery capacity.
In addition to being the best phone between the ones we are comparing, Galaxy S4 is also cheaper than the Samsung SGH-T139, which makes this phone an easy choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.