| Global Score | |
| 37 | 81.7 |
| Basic Information | |
| Samsung | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| 3.87 x 1.93 x 0.66 inches | 5.96 x 3.24 x 0.33 inches |
| 3.15 ounces | 6.14 ounces |
| Blue | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 250.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 2.2 inches | 5.6 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| -- | Super AMOLED |
| 182 pixels per inch | 525 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.1 | 9.6 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.54 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 4.73 | 9.9 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| UMTS, EDGE and GSM | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.4 | 7.3 |
| Battery Life | |
| 800mAh Li-Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 335 hours standby time 5.1 hours talk time | 18 hours talk time |
| 2.24 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy Note Edge is much better than the Samsung T259, with an 81.7 score against 37. The Galaxy Note Edge is a a lot heavier but much thinner cellphone than Samsung T259. Samsung Galaxy Note Edge features a much better display than Samsung T259, because it has a lot bigger screen, a much better display pixels density and a way higher resolution of 2560 x 1440 pixels.
Galaxy Note Edge features a very superior memory to install games and applications than Samsung T259. The Galaxy Note Edge counts with a really superior performance than Samsung T259, because it has an extra graphics co-processor and 4 more cores. The Samsung Galaxy Note Edge counts with a very superior battery lifetime than Samsung T259, because it has a 3000mAh battery size against 800mAh.
The Samsung Galaxy Note Edge shoots greater photographs and videos than Samsung T259, because it has a back camera with a lot better 16 mega-pixels resolution.
Despite of being the best phone between the ones we are comparing, the Galaxy Note Edge is also cheaper than the Samsung T259.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.