| Global Score | |
| 37 | 40.6 |
| Basic Information | |
| Samsung | T-Mobile |
| -- | Android 2.2, 2.1 |
| -- | 2010-05-03 |
| 3.87 x 1.93 x 0.66 inches | 4.50 x 2.30 x 0.60 inches |
| 3.15 ounces | 5.90 ounces |
| Blue | Black, Red and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 250.00 | $ 180.00 |
| Display / Screen | |
| 2.2 inches | 3.4 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 320 x 480 pixels |
| -- | TFT |
| 182 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.1 | 6.7 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227 chipset |
| processor | ARM11 (Single-Core 600 MHz) processor |
| -- | 512 MB RAM |
| GPU | Adreno 200 (128 MHz) GPU |
| 5.76 | 6.93 |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 1.32 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 5.00 MP |
| -- | 640 x 480 (VGA) video resolution |
| 4.73 | 5.5 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| UMTS, EDGE and GSM | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.4 | 3.5 |
| Battery Life | |
| 800mAh Li-Ion Battery | 1300mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 335 hours standby time 5.1 hours talk time | 286 hours standby time 6.7 hours talk time |
| 2.24 | 3.04 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 2.1, EDR |
| GPS | GPS |
| -- | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
T-Mobile myTouch 3G Slide is just a bit better than the Samsung T259, with a 40.6 score against 37. T-Mobile myTouch 3G Slide is a a little thinner but way heavier cellphone than the Samsung T259. T-Mobile myTouch 3G Slide has a much better hardware performance than Samsung T259, because it has an extra graphics co-processor and a higher number of cores (and they are faster).
The T-Mobile myTouch 3G Slide features a bit sharper display than Samsung T259, because although it has a little worse pixels density, it also counts with a way better 480 x 320px resolution and a really larger display. T-Mobile myTouch 3G Slide counts with a better camera than Samsung T259, because it has a camera with a lot better resolution.
T-Mobile myTouch 3G Slide counts with a way bigger storage capacity for applications, games, photos and videos than Samsung T259. T-Mobile myTouch 3G Slide has a very superior battery duration than Samsung T259, because it has a 1300mAh battery size.
T-Mobile myTouch 3G Slide not only is the best devices of the ones we are comparing here, but it's also by far the cheapest one.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.