|
|
| Global Score | |
| 31.9 | 77.8 |
| Basic Information | |
| Sanyo | Samsung |
| -- | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-06-23 |
| 3.70 x 1.90 x 0.60 inches | 5.67 x 2.91 x 0.35 inches |
| 3.50 ounces | 5.57 ounces |
| -- | Blue and Red |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 300.00 | $ 299.00 |
| Display / Screen | |
| 2 inches | 5.1 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 200 pixels per inch | 432 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.3 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.36 |
| Storage | |
| 32,77 MB internal memory | 16 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0.4 | 6.72 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 16.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| 220 x 176 video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 4.51 | 9.79 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 0.1 | 7 |
| Battery Life | |
| 920mAh Li-Ion Battery | 2800mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 4 hours talk time | 390 hours standby time 21 hours talk time |
| 2.48 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0 | Bluetooth 4.0, EDR |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy S5 Sport is way better than the Sanyo Katana DLX, having a 77.8 score against 31.9. The Galaxy S5 Sport body is way thinner but notably heavier than Sanyo Katana DLX. The Galaxy S5 Sport has a lot better display than Sanyo Katana DLX, because it has a lot larger display, a lot better resolution of 1920 x 1080 pixels and a much greater screen density.
The Samsung Galaxy S5 Sport features a much better processing power than Sanyo Katana DLX, because it has a higher number of cores and an extra graphics processing unit. The Galaxy S5 Sport features a much bigger storage capacity to store more apps and games than Sanyo Katana DLX, because it has more internal storage capacity.
The Samsung Galaxy S5 Sport captures a lot better pictures and videos than Sanyo Katana DLX, because it has a much better 3840x2160 video quality and a lot higher resolution back facing camera. Galaxy S5 Sport has a very superior battery performance than Sanyo Katana DLX, because it has 2800mAh of battery capacity instead of 920mAh.
Galaxy S5 Sport not only is the best phones in our comparison, but it's also the cheapest.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.