| Global Score | |
| 30.7 | 80.7 |
| Basic Information | |
| Sanyo | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4.4, 4.4, 4.3 |
| -- | 2013-09-04 |
| 3.88 x 2.02 x 0.58 inches | 5.95 x 3.12 x 0.33 inches |
| 3.40 ounces | 5.93 ounces |
| -- | Black, Pink and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 250.00 | $ 245.00 |
| Display / Screen | |
| 2.2 inches | 5.7 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 182 pixels per inch | 386 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.1 | 8.8 |
| Performance | |
| -- | Samsung Exynos 5 Octa chipset |
| processor | ARM Cortex-A15 (Quad-Core 1900 MHz + Quad-Core 1300 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | ARM Mali-T628 MP6 (600 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.18 |
| Storage | |
| 5,12 MB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.2 | 9.46 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 3.63 | 9.68 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 7.1 |
| Battery Life | |
| 820mAh Li-Ion Battery | 3200mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 3.6 hours talk time | 490 hours standby time 20 hours talk time |
| 2.32 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.1 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy Note 3 has a global score of 80.7, which is a lot better than the Sanyo Katana's global score of 30.7. Galaxy Note 3's design is noticeably heavier but notably thinner than the Sanyo Katana. The Samsung Galaxy Note 3 has a much better screen than Sanyo Katana, because it has a lot better resolution of 1920 x 1080px, a really larger screen and a lot better screen density.
Galaxy Note 3 has much more storage capacity for games and applications than Sanyo Katana, because it has a slot for external memory cards that allows up to 64 GB and 64 GB internal storage capacity. Galaxy Note 3 features a really superior processing power than Sanyo Katana, because it has an additional graphics co-processor and 8 more processing cores.
The Galaxy Note 3 has a greater camera than Sanyo Katana, because it has a lot more mega-pixels camera in the back. The Galaxy Note 3 features a way better battery duration than Sanyo Katana, because it has 3200mAh of battery capacity.
The Galaxy Note 3 not only is the best phones in our comparison, but it's also cheaper than the other phone, which makes this phone a very good choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.