| Global Score | |
| 30.7 | 81.7 |
| Basic Information | |
| Sanyo | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| 3.88 x 2.02 x 0.58 inches | 5.96 x 3.24 x 0.33 inches |
| 3.40 ounces | 6.14 ounces |
| -- | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 250.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 2.2 inches | 5.6 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| TFT | Super AMOLED |
| 182 pixels per inch | 525 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.1 | 9.6 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.54 |
| Storage | |
| 5,12 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0.2 | 8.12 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 3.63 | 9.9 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 7.3 |
| Battery Life | |
| 820mAh Li-Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 3.6 hours talk time | 18 hours talk time |
| 2.32 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.1 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy Note Edge has a general score of 81.7, which is way better than the Sanyo Katana's 30.7 general score. Galaxy Note Edge is a extremely heavier but much thinner cellphone than the Sanyo Katana. The Galaxy Note Edge features a really superior hardware performance than Sanyo Katana, because it has a higher number of cores and an extra graphics processor.
Samsung Galaxy Note Edge counts with a way better display than Sanyo Katana, because it has a much larger display, a way higher resolution of 2560 x 1440 pixels and a much better display density. Samsung Galaxy Note Edge takes a lot better videos and photos than Sanyo Katana, because it has a lot more megapixels camera.
The Galaxy Note Edge has a lot bigger storage capacity to install applications and games or saving photos and videos than Sanyo Katana, because it has more internal storage capacity and an external memory slot that admits a maximum of 128 GB. Samsung Galaxy Note Edge features a way better battery performance than Sanyo Katana, because it has a 266% greater battery capacity.
Samsung Galaxy Note Edge is not only the best phones in our comparison, but it's also cheaper than the Sanyo Katana, making this phone a very good choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.