| Global Score | |
| 26.1 | 77.7 |
| Basic Information | |
| Sanyo | HTC |
| -- | Android 5.0 |
| -- | 2015-03-01 |
| 3.35 x 1.85 x 1.00 inches | 5.69 x 2.74 x 0.38 inches |
| 3.60 ounces | 5.54 ounces |
| -- | Black, Gold, Gray and Pink |
| -- | Aluminium |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 170.00 | $ 178.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 176 x 220 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | S-LCD 3 |
| -- | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3 | 9.3 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.99 |
| Storage | |
| 2,05 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 20.00 MP + 4.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 27.80mm focal length |
| -- | 0.42 inches (1/2.4") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 3.63 | 10.12 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Nano SIM |
| 0.1 | 6.7 |
| Battery Life | |
| 1000mAh Li-Ion Battery | 2840mAh Li-Polymer Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 288 hours standby time 3.5 hours talk time | 391 hours standby time 25.4 hours talk time |
| 2.56 | 4.8 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
HTC One M9 has an overall score of 77.7, which is much better than the Sanyo MM-8300's 26.1 global score. The HTC One M9 is a way heavier but extremely thinner device than Sanyo MM-8300. HTC One M9 has a lot better looking display than Sanyo MM-8300, because it has a much higher resolution of 1920 x 1080px.
The HTC One M9 has a much better storage capacity for games and applications than Sanyo MM-8300, because it has more internal storage and a SD memory card expansion slot that allows up to 128 GB. The HTC One M9 features a much powerful processing unit than Sanyo MM-8300, because it has more processing cores, a 64-bits processing unit and an additional GPU.
HTC One M9 counts with a very superior battery lifetime than Sanyo MM-8300, because it has a 2840mAh battery capacity instead of 1000mAh. The HTC One M9 counts with a much better camera than Sanyo MM-8300, because it has a back camera with a much higher resolution.
The HTC One M9 is a bit more expensive than Sanyo MM-8300, but you can get a much better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.