| Global Score | |
| 26.1 | 77.7 |
| Basic Information | |
| Sanyo | Samsung |
| -- | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-06-23 |
| 3.35 x 1.85 x 1.00 inches | 5.59 x 2.85 x 0.32 inches |
| 3.60 ounces | 5.11 ounces |
| -- | Black, Blue, Gold, Red and White |
| -- | Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 170.00 | $ 165.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.2 inches |
| 176 x 220 pixels | 1440 x 1920 pixels |
| TFT | Super AMOLED |
| -- | 424 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.36 |
| Storage | |
| 2,05 MB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0.1 | 6.72 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 16.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 3.63 | 10.01 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 0.1 | 6.6 |
| Battery Life | |
| 1000mAh Li-Ion Battery | 2800mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 288 hours standby time 3.5 hours talk time | -- |
| 2.56 | 4.8 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy S5 has a general score of 77.7, which is way better than the Sanyo MM-8300's overall score of 26.1. The Galaxy S5 body is much thinner but heavier than the Sanyo MM-8300. The Samsung Galaxy S5 has an incredibly better screen than Sanyo MM-8300, because it has a way better 1920 x 1440 pixels resolution.
Samsung Galaxy S5 features a superior storage capacity to install applications and games than Sanyo MM-8300, because it has 16 GB more internal memory capacity and a slot for SD memory cards that supports up to 128 GB. Galaxy S5 features a much powerful processing unit than Sanyo MM-8300, because it has a greater number of cores (and also faster) and a graphics co-processor.
The Galaxy S5 features a much better battery duration than Sanyo MM-8300, because it has a 180 percent greater battery capacity. The Galaxy S5 has a greater camera than Sanyo MM-8300, because it has a camera with way more MP.
Despite of being the best phone of the ones we are comparing, the Galaxy S5 is also cheaper than the Sanyo MM-8300.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.