| Global Score | |
| 26.1 | 77.3 |
| Basic Information | |
| Sanyo | Sony |
| -- | Android 4.4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| 3.35 x 1.85 x 1.00 inches | 5.85 x 2.89 x 0.35 inches |
| 3.60 ounces | 6.02 ounces |
| -- | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 170.00 | $ 170.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.2 inches |
| 176 x 220 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | IPS LCD |
| -- | 424 pixels per inch |
| -- | 592 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3 | 9.6 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (933 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.45 |
| Storage | |
| 2,05 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 20.70 MP + 2.20 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| -- | 25.00mm focal length |
| -- | 0.43 inches (1/2.3") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 3.63 | 10.34 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Nano SIM |
| 0.1 | 7 |
| Battery Life | |
| 1000mAh Li-Ion Battery | 3200mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 288 hours standby time 3.5 hours talk time | 920 hours standby time 21 hours talk time |
| 2.56 | 5.2 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Sony Xperia Z3 has a score of 77.3, which is way better than Sanyo MM-8300's 26.1 general score. The Sony Xperia Z3 is a incredibly thinner but a lot heavier phone than the Sanyo MM-8300. Xperia Z3 features a much more powerful CPU than Sanyo MM-8300, because it has an extra graphics processor and a higher number of cores.
Xperia Z3 has a way better screen than Sanyo MM-8300, because it has a way better 1920 x 1080 pixels resolution. The Xperia Z3 features a very superior camera than Sanyo MM-8300, because it has a much higher 20.7 megapixels resolution back facing camera. Xperia Z3 features a superior memory to install games and applications than Sanyo MM-8300, because it has 32 GB internal memory and an external memory slot that admits up to 128 GB.
The Xperia Z3 features a really longer battery duration than Sanyo MM-8300, because it has a 220% greater battery size.
The Sony Xperia Z3 costs exactly the same than Sanyo MM-8300, which makes this phone an easy choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.