|
|
| Global Score | |
| 26.5 | 76.1 |
| Basic Information | |
| Sanyo | Samsung |
| -- | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 4.40 x 1.80 x 0.40 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 2.50 ounces | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 130.00 | $ 130.00 |
| Display / Screen | |
| 1.7 inches | 5 inches |
| 128 x 160 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 121 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.4 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| 1,02 MB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.1 | 6.16 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 7 |
| Battery Life | |
| 840mAh Li-Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 3.5 hours talk time | 17 hours talk time |
| 2.32 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy S4 has a score of 76.1, which is a lot better than the Sanyo S1's score of 26.5. The Galaxy S4 construction is extremely heavier but extremely thinner than Sanyo S1. The Galaxy S4 features a much better looking display than Sanyo S1, because it has a lot greater pixels count per inch of screen, a way larger screen and a lot better resolution of 1920 x 1080px.
Galaxy S4 has a much powerful processor than Sanyo S1, because it has more CPU cores and an extra graphics processor. Samsung Galaxy S4 counts with a lot bigger storage capacity to store more games and applications than Sanyo S1, because it has a slot for an SD memory card that admits a maximum of 64 GB and 16 GB more internal memory capacity.
The Galaxy S4 counts with a really longer battery duration than Sanyo S1, because it has 2600mAh of battery capacity. The Samsung Galaxy S4 has a way better camera than Sanyo S1.
The Samsung Galaxy S4 and the Sanyo S1 cost exactly the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.