|
|
| Global Score | |
| 22.5 | 76.4 |
| Basic Information | |
| Sanyo | LG |
| -- | Android 5.0, 4.4.2 |
| -- | 2014-05-27 |
| 3.35 x 1.85 x 1.04 inches | 5.76 x 2.94 x 0.35 inches |
| 3.57 ounces | 5.26 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink, Purple and White |
| $ 155.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.5 inches |
| 128 x 128 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| STN | IPS LCD |
| -- | 534 pixels per inch |
| -- | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3 | 10 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.45 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 0 | 9.46 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 7 |
| Battery Life | |
| 1000mAh Li-Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 312 hours standby time 3.3 hours talk time | 548 hours standby time 19 hours talk time |
| 2.56 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The LG G3 is much better than Sanyo SCP-200, having a overall score of 76.4 against 22.5. LG G3's construction is extremely heavier but thinner than Sanyo SCP-200. The LG G3 has a very superior CPU than Sanyo SCP-200, because it has 4 more CPU cores and an extra GPU. LG G3 features a much sharper screen than Sanyo SCP-200, because it has a much higher resolution of 2560 x 1440 pixels.
The LG G3 takes greater videos and photos than Sanyo SCP-200. LG G3 counts with a much better storage to install games and applications than Sanyo SCP-200, because it has a SD card slot that admits up to 128 GB. The LG G3 has a much better battery life than Sanyo SCP-200, because it has a 200 percent more battery capacity.
LG G3 costs the same than Sanyo SCP-200.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.