| Global Score | |
| 31 | 81.6 |
| Basic Information | |
| Sanyo | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| 3.80 x 2.00 x 0.70 inches | 6.04 x 3.09 x 0.33 inches |
| 3.90 ounces | 6.21 ounces |
| Black | Black, Gold, Pink and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 270.00 | $ 269.00 |
| Display / Screen | |
| 2.4 inches | 5.7 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| TFT | Super AMOLED |
| 167 pixels per inch | 515 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.9 | 9.5 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| -- | 3 GB (825 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.54 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 4.51 | 10.01 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 7 |
| Battery Life | |
| 1000mAh Li-Ion Battery | 3220mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 5.8 hours talk time | 20 hours talk time |
| 2.56 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0 | Bluetooth 4.1, EDR |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy Note 4 is much better than the Sanyo SCP-3810, with a global score of 81.6 against 31. Galaxy Note 4 is a much heavier but way thinner cellphone than the Sanyo SCP-3810. The Samsung Galaxy Note 4 has a much faster processing unit than Sanyo SCP-3810, because it has 4 more cpu cores and an extra graphics processor.
Samsung Galaxy Note 4 has a much sharper screen than Sanyo SCP-3810, because it has a much bigger screen, much more pixels per screen inch and a lot better 2560 x 1440 resolution. The Galaxy Note 4 has a way better camera than Sanyo SCP-3810, because it has a way higher 16 megapixels resolution back facing camera.
The Galaxy Note 4 has a much greater storage capacity to install applications and games or saving photos and videos than Sanyo SCP-3810, because it has a SD memory slot that holds up to 128 GB. The Samsung Galaxy Note 4 features a much longer battery performance than Sanyo SCP-3810, because it has 3220mAh of battery capacity.
The Samsung Galaxy Note 4 is not only the best phones in this comparison, but it's also cheaper than the Sanyo SCP-3810.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.