| Global Score | |
| 24.9 | 71.5 |
| Basic Information | |
| Sanyo | Samsung |
| -- | Android 4.0 |
| -- | 0000-00-00 |
| 3.35 x 1.85 x 1.05 inches | 5.39 x 2.80 x 0.34 inches |
| 3.60 ounces | 4.72 ounces |
| -- | Black, Blue, Brown and White |
| -- | Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 100.00 | $ 100.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4.8 inches |
| 128 x 128 pixels | 720 x 1280 pixels (HD) |
| STN | Super AMOLED |
| 101 pixels per inch | 306 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.2 | 8.2 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 2 GB (500 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.46 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 7.56 |
| Camera | |
| -- | 8.00 MP + 1.90 MP |
| -- | f/2.60 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 8.47 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 5.6 |
| Battery Life | |
| 1000mAh Li-Ion Battery | 2100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 312 hours standby time 3.3 hours talk time | 200 hours standby time 15 hours talk time |
| 2.56 | 4 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy S III Cricket has a score of 71.5, which is much better than the Sanyo VI-2300's score of 24.9. The Samsung Galaxy S III Cricket is a way thinner but much heavier cellphone than Sanyo VI-2300. The Samsung Galaxy S III Cricket has a much powerful processing unit than Sanyo VI-2300, because it has a larger number of cores (and faster) and an extra graphics co-processor.
The Galaxy S III Cricket has an incredibly better looking display than Sanyo VI-2300, because it has a lot more pixels per display inch and a way higher resolution of 1280 x 720. Samsung Galaxy S III Cricket features a way bigger memory for games and applications than Sanyo VI-2300, because it has a SD extension slot that admits a maximum of 64 GB.
Galaxy S III Cricket takes much clearer pictures and videos than Sanyo VI-2300. The Samsung Galaxy S III Cricket counts with a really longer battery lifetime than Sanyo VI-2300, because it has a 110 percent larger battery capacity.
The Samsung Galaxy S III Cricket and the Sanyo VI-2300 cost exactly the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.