| Global Score | |
| 22.1 | 79 |
| Basic Information | |
| Siemens | Samsung |
| -- | Android 4.4 |
| -- | 2013-03-14 |
| 4.33 x 1.85 x 0.91 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 3.00 ounces | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 139.00 | $ 135.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 101 x 80 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| LCD | Super AMOLED |
| -- | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.8 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| -- | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 9.46 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 7 |
| Battery Life | |
| 700mAh Li-Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 250 hours standby time 5 hours talk time | 17 hours talk time |
| 2.08 | 4.56 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy S4 has a general score of 79, which is a lot better than the Siemens A60's general score of 22.1. Samsung Galaxy S4 is a way thinner but incredibly heavier phone than Siemens A60. The Samsung Galaxy S4 features a lot better performance than Siemens A60, because it has a greater number of cores and an extra GPU.
The Galaxy S4 has a much more vibrant screen than Siemens A60, because it has a way better 1920 x 1080px resolution. The Galaxy S4 shoots way better photographs and videos than Siemens A60. Samsung Galaxy S4 features a very superior memory to store more apps and games than Siemens A60, because it has a SD extension slot that supports up to 64 GB.
Galaxy S4 has a very superior battery performance than Siemens A60, because it has 2600mAh of battery capacity instead of 700mAh.
The Galaxy S4 not only is the best phones in our comparison, but it's also cheaper than the Siemens A60, making it a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.