| Global Score | |
| 22.1 | 71.9 |
| Basic Information | |
| Siemens | Samsung |
| -- | Android 4.1 |
| -- | 2012-09-19 |
| 3.98 x 1.77 x 0.79 inches | 5.94 x 3.16 x 0.37 inches |
| 2.75 ounces | 6.34 ounces |
| -- | Gray and White |
| $ 225.00 | $ 215.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.5 inches |
| 101 x 80 pixels | 720 x 1280 pixels (HD) |
| -- | Super AMOLED |
| -- | 267 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.8 | 8 |
| Performance | |
| -- | Samsung Exynos 4 (4412) chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Quad-Core 1600 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| GPU | ARM Mali-400 MP4 (Quad-Core 266 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.18 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 6.16 |
| Camera | |
| -- | 8.00 MP + 1.90 MP |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 7.48 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.1 | 7 |
| Battery Life | |
| 650mAh Li-Ion Battery | 3100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 250 hours standby time 5 hours talk time | 288 hours standby time 15 hours talk time |
| 2 | 5.12 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy Note II has a general score of 71.9, which is much better than the Siemens A70's general score of 22.1. The Galaxy Note II design is notably heavier but a lot thinner than the Siemens A70. The Galaxy Note II has a way better processing power than Siemens A70, because it has an extra graphics processor and 4 more cores.
The Galaxy Note II has a much better screen than Siemens A70, because it has a lot higher 1280 x 720 resolution. Samsung Galaxy Note II features a greater camera than Siemens A70. Samsung Galaxy Note II has a superior memory to install applications and games than Siemens A70, because it has an external SD slot that supports up to 64 GB.
Samsung Galaxy Note II features a really longer battery lifetime than Siemens A70, because it has 3100mAh of battery capacity.
Samsung Galaxy Note II not only is the best phones of the ones we are comparing here, but it's also cheaper.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.