| Global Score | |
| 22.2 | 71.5 |
| Basic Information | |
| Siemens | Samsung |
| -- | Android 4.0 |
| -- | 0000-00-00 |
| 3.98 x 1.73 x 0.79 inches | 5.39 x 2.80 x 0.34 inches |
| 2.75 ounces | 4.72 ounces |
| -- | Black, Blue, Brown and White |
| -- | Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 99.00 | $ 100.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4.8 inches |
| 101 x 80 pixels | 720 x 1280 pixels (HD) |
| CSTN | Super AMOLED |
| -- | 306 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.8 | 8.2 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 2 GB (500 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.46 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 7.56 |
| Camera | |
| -- | 8.00 MP + 1.90 MP |
| -- | f/2.60 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 8.47 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 5.6 |
| Battery Life | |
| 650mAh Li-Ion Battery | 2100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 250 hours standby time 5 hours talk time | 200 hours standby time 15 hours talk time |
| 2 | 4 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy S III Cricket is much better than Siemens A75, having a 71.5 score against 22.2. The Samsung Galaxy S III Cricket design is a lot thinner but incredibly heavier than Siemens A75. Galaxy S III Cricket has an incredibly better display than Siemens A75, because it has a way better 1280 x 720 resolution.
Samsung Galaxy S III Cricket has a much better performing processing unit than Siemens A75, because it has a higher number of cores and a GPU. The Galaxy S III Cricket counts with a way better camera than Siemens A75. The Samsung Galaxy S III Cricket counts with a much bigger storage to install applications and games or saving photos and videos than Siemens A75, because it has a SD memory card expansion slot that allows up to 64 GB.
The Samsung Galaxy S III Cricket has a superior battery performance than Siemens A75, because it has 2100mAh of battery capacity instead of 650mAh.
The Galaxy S III Cricket costs a little more money than the Siemens A75, but you can get a much better phone for that few extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.