| Global Score | |
| 22.1 | 39.7 |
| Basic Information | |
| Siemens | Samsung |
| -- | 0000-00-00 |
| 4.33 x 1.85 x 0.91 inches | 3.97 x 2.00 x 0.68 inches |
| 3.00 ounces | 3.52 ounces |
| -- | Black, Gray and Red |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 60.00 | $ 60.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 2.4 inches |
| 101 x 80 pixels | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| LCD | TFT |
| -- | 167 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 2.8 | 6.1 |
| processor | Single-Core 416 MHz processor |
| GPU | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) GPU |
| 5.76 | 6.57 |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 1.32 |
| Camera | |
| -- | 2.00 MP |
| 0 | 4.73 |
| GPRS and GSM | EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM, Dual SIM |
| 0.2 | 0.4 |
| Battery Life | |
| 700mAh Li-Ion Battery | 800mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 250 hours standby time 5 hours talk time | 460 hours standby time 12 hours talk time |
| 2.08 | 2.24 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth |
Samsung C3590 is way better than the Siemens C60, with a global score of 39.7 against 22.1. The Samsung C3590 is a incredibly thinner but heavier phone than Siemens C60. The Samsung C3590 has a way better display than Siemens C60, because it has a much higher resolution of 320 x 240. Samsung C3590 features a way bigger storage for applications, games, photos and videos than Siemens C60, because it has a SD card slot that supports a maximum of 32 GB.
Samsung C3590 counts with a greater processing power than Siemens C60, because it has 1 more cores and a GPU. The Samsung C3590 counts with a little longer battery performance than Siemens C60, because it has 800mAh of battery capacity. Samsung C3590 captures a lot better videos and photos than Siemens C60.
Samsung C3590 and the Siemens C60 cost the same, making this phone a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.