| Global Score | |
| 21.8 | 81.2 |
| Basic Information | |
| Siemens | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4.4, 4.4, 4.3 |
| -- | 2013-09-04 |
| 4.65 x 1.81 x 0.83 inches | 5.95 x 3.12 x 0.33 inches |
| 3.54 ounces | 5.93 ounces |
| -- | Black, Pink and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 259.00 | $ 265.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.7 inches |
| -- | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| -- | Super AMOLED |
| -- | 386 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.7 | 8.9 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| -- | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 9.46 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 0 | 9.68 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| SIM | Micro SIM, Dual SIM |
| 0.1 | 7.1 |
| Battery Life | |
| 600mAh Li-Ion Battery | 3200mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 220 hours standby time 6 hours talk time | 528 hours standby time 25 hours talk time |
| 1.92 | 5.2 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Note 3 is much better than the Siemens S35i, getting an 81.2 score against 21.8. Galaxy Note 3 is a noticeably heavier but noticeably thinner cellphone than Siemens S35i. The Galaxy Note 3 features a way better processing power than Siemens S35i, because it has a higher number of cores (and also faster) and a graphics processing unit.
The Galaxy Note 3 features a lot better screen than Siemens S35i. Galaxy Note 3 shoots a lot better photos and videos than Siemens S35i. Galaxy Note 3 features a lot bigger storage to store more apps and games than Siemens S35i, because it has a slot for SD memory cards that admits a maximum of 64 GB.
Galaxy Note 3 features a superior battery duration than Siemens S35i, because it has a 3200mAh battery size against 600mAh.
Galaxy Note 3 is a bit more expensive than Siemens S35i, but you can get a much better phone for that few extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.