| Global Score | |
| 21.8 | 81.6 |
| Basic Information | |
| Siemens | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| 4.65 x 1.81 x 0.83 inches | 6.04 x 3.09 x 0.33 inches |
| 3.54 ounces | 6.21 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 259.00 | $ 269.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.7 inches |
| -- | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| -- | Super AMOLED |
| -- | 515 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.7 | 9.5 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| -- | 3 GB (825 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.54 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| -- | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 0 | 10.01 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.1 | 7 |
| Battery Life | |
| 600mAh Li-Ion Battery | 3220mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 220 hours standby time 6 hours talk time | 20 hours talk time |
| 1.92 | 5.2 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1, EDR |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy Note 4 has an overall score of 81.6, which is much better than Siemens S35i's general score of 21.8. Samsung Galaxy Note 4's construction is a lot heavier but noticeably thinner than the Siemens S35i. The Samsung Galaxy Note 4 counts with a much more vibrant screen than Siemens S35i.
Galaxy Note 4 counts with a much bigger storage for games and applications than Siemens S35i, because it has an external memory slot that holds up to 128 GB. Galaxy Note 4 features a really superior performance than Siemens S35i, because it has a graphics co-processor and a larger number of faster cores.
Galaxy Note 4 counts with a superior battery life than Siemens S35i, because it has a 3220mAh battery size instead of 600mAh. Galaxy Note 4 features a greater camera than Siemens S35i.
Samsung Galaxy Note 4 costs a bit more money than the Siemens S35i, but it's still a great deal, as you can get a lot more for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.