| Global Score | |
| 21.8 | 81.7 |
| Basic Information | |
| Siemens | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| 4.65 x 1.81 x 0.83 inches | 5.96 x 3.24 x 0.33 inches |
| 3.54 ounces | 6.14 ounces |
| -- | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 259.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.6 inches |
| -- | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| -- | Super AMOLED |
| -- | 525 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.7 | 9.6 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.54 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| -- | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 0 | 9.9 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GSM | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.1 | 7.3 |
| Battery Life | |
| 600mAh Li-Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 220 hours standby time 6 hours talk time | 18 hours talk time |
| 1.92 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Note Edge is a lot better than Siemens S35i, getting an 81.7 score against 21.8. The Galaxy Note Edge construction is much thinner but a lot heavier than Siemens S35i. Galaxy Note Edge counts with a really superior performance than Siemens S35i, because it has 4 more processing cores and an extra graphics processor.
The Samsung Galaxy Note Edge features a much sharper screen than Siemens S35i. The Galaxy Note Edge counts with a very superior storage capacity to store more games and applications than Siemens S35i, because it has an external SD slot that allows up to 128 GB. Samsung Galaxy Note Edge has a superior battery life than Siemens S35i, because it has 3000mAh of battery capacity.
Samsung Galaxy Note Edge takes greater videos and photos than Siemens S35i.
Despite of being the best phone in our current comparison, the Galaxy Note Edge is also a bit cheaper.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.