| Global Score | |
| 22 | 44.4 |
| Basic Information | |
| Siemens | T-Mobile |
| -- | Android 2.2 |
| -- | 2010-10-04 |
| 3.21 x 1.75 x 0.86 inches | 4.80 x 2.44 x 0.43 inches |
| 2.79 ounces | 5.00 ounces |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 70.00 | $ 70.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 3.8 inches |
| 101 x 80 pixels | 480 x 800 pixels |
| LCD | TFT |
| -- | 246 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.8 | 7.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 chipset |
| processor | Scorpion (Single-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 768 MB (333 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 205 (245 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.56 |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 1.32 |
| Camera | |
| -- | 5.00 MP + 0.30 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 0 | 5.94 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| GPRS and GSM | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.2 | 3.5 |
| Battery Life | |
| 500mAh Li-Polymer Battery | 1400mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 200 hours standby time 3.5 hours talk time | 432 hours standby time 10 hours talk time |
| 1.68 | 3.12 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 2.1, EDR |
| -- | GPS |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The T-Mobile myTouch 4G has an overall score of 44.4, which is a lot better than the Siemens SL55's overall score of 22. The T-Mobile myTouch 4G is a much thinner but incredibly heavier cellphone than the Siemens SL55. The T-Mobile myTouch 4G has a much better display than Siemens SL55, because it has a way higher 800 x 480 pixels resolution.
T-Mobile myTouch 4G counts with a much better performing CPU than Siemens SL55, because it has a graphics processing unit and a greater number of cores. The T-Mobile myTouch 4G has a superior memory to install games and applications than Siemens SL55, because it has a slot for an SD memory card that allows a maximum of 32 GB.
The T-Mobile myTouch 4G counts with a really longer battery performance than Siemens SL55, because it has a 180 percent greater battery size. T-Mobile myTouch 4G shoots much clearer pictures and videos than Siemens SL55.
T-Mobile myTouch 4G costs the same than the Siemens SL55, making it an easy decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.