|
|
| Global Score | |
| 27.2 | 80.7 |
| Basic Information | |
| Siemens | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4.4, 4.4, 4.3 |
| 2005-06-30 | 2013-09-04 |
| 3.62 x 1.89 x 0.90 inches | 5.95 x 3.12 x 0.33 inches |
| 3.49 ounces | 5.93 ounces |
| -- | Black, Pink and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 250.00 | $ 245.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.7 inches |
| 132 x 176 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| -- | 386 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.1 | 8.8 |
| Performance | |
| -- | Samsung Exynos 5 Octa chipset |
| processor | ARM Cortex-A15 (Quad-Core 1900 MHz + Quad-Core 1300 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | ARM Mali-T628 MP6 (600 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.18 |
| Storage | |
| 53,25 MB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.4 | 9.46 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 4.51 | 9.68 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.3 | 7.1 |
| Battery Life | |
| 720mAh Li-Ion Battery | 3200mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 300 hours standby time 5 hours talk time | 490 hours standby time 20 hours talk time |
| 2.08 | 5.2 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy Note 3 is a lot better than Siemens SL75, getting a global score of 80.7 against 27.2. Galaxy Note 3's design is incredibly newer and a lot thinner, but noticeably heavier than Siemens SL75. The Galaxy Note 3 has a way better display than Siemens SL75, because it has a lot higher 1920 x 1080 resolution.
Samsung Galaxy Note 3 has a very superior storage to install applications and games or saving photos and videos than Siemens SL75, because it has 64 GB internal memory and a SD memory card expansion slot that allows up to 64 GB. Galaxy Note 3 has a lot better processing power than Siemens SL75, because it has an additional GPU and a higher number of cores.
Galaxy Note 3 features a much longer battery duration than Siemens SL75, because it has 3200mAh of battery capacity. Samsung Galaxy Note 3 captures a lot better pictures and videos than Siemens SL75, because it has a back facing camera with lot more megapixels.
Even being the best phone between the ones we are comparing, the Galaxy Note 3 is also cheaper than the other phone.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.