|
|
| Global Score | |
| 27.2 | 81.7 |
| Basic Information | |
| Siemens | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4 |
| 2005-06-30 | 2014-09-03 |
| 3.62 x 1.89 x 0.90 inches | 5.96 x 3.24 x 0.33 inches |
| 3.49 ounces | 6.14 ounces |
| -- | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 250.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.6 inches |
| 132 x 176 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| TFT | Super AMOLED |
| -- | 525 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.1 | 9.6 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.54 |
| Storage | |
| 53,25 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0.4 | 8.12 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 4.51 | 9.9 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EDGE and GSM | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.3 | 7.3 |
| Battery Life | |
| 720mAh Li-Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 300 hours standby time 5 hours talk time | 18 hours talk time |
| 2.08 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Note Edge is much better than the Siemens SL75, having an 81.7 score against 27.2. Galaxy Note Edge's body is incredibly newer and incredibly thinner, but incredibly heavier than the Siemens SL75. Galaxy Note Edge has a much more vibrant screen than Siemens SL75, because it has a lot better resolution of 2560 x 1440px.
The Samsung Galaxy Note Edge has a much faster CPU than Siemens SL75, because it has a graphics co-processor and a greater number of cores. Galaxy Note Edge has much more storage for applications and games than Siemens SL75, because it has a slot for external memory cards that allows a maximum of 128 GB and 31,95 GB more internal storage.
Samsung Galaxy Note Edge features a much better camera than Siemens SL75, because it has a way more mega-pixels back facing camera. The Galaxy Note Edge counts with a way better battery life than Siemens SL75, because it has a 3000mAh battery size.
Despite of being the best phone in our comparison, the Galaxy Note Edge is also cheap compared to the other phone.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.