| Global Score | |
| 26.7 | 71.5 |
| Basic Information | |
| Siemens | Samsung |
| Symbian 6.1 | Android 4.0 |
| -- | 0000-00-00 |
| 4.29 x 2.20 x 0.75 inches | 5.39 x 2.80 x 0.34 inches |
| 4.14 ounces | 4.72 ounces |
| -- | Black, Blue, Brown and White |
| -- | Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 100.00 | $ 100.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4.8 inches |
| 176 x 220 pixels | 720 x 1280 pixels (HD) |
| TFD | Super AMOLED |
| -- | 306 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3 | 8.2 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 2 GB (500 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.46 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| MMC external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 7.56 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 8.00 MP + 1.90 MP |
| -- | f/2.60 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3") sensor |
| 220 x 176 video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 3.63 | 8.47 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 5.6 |
| Battery Life | |
| 1000mAh Li-Polymer Battery | 2100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 200 hours standby time 4 hours talk time | 200 hours standby time 15 hours talk time |
| 2.56 | 4 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | -- |
The Galaxy S III Cricket has a general score of 71.5, which is much better than Siemens SX1's general score of 26.7. The Galaxy S III Cricket counts with Android 4.0 operating system, and Siemens SX1 comes with Symbian 6.1 operating system. Galaxy S III Cricket's construction is somewhat heavier but extremely thinner than the Siemens SX1.
Galaxy S III Cricket counts with an incredibly better display than Siemens SX1, because it has a lot higher 1280 x 720 pixels resolution. The Galaxy S III Cricket has a much more powerful processing unit than Siemens SX1, because it has a higher number of cores and an additional graphics processor.
The Galaxy S III Cricket features a lot better camera than Siemens SX1, because it has a much better 8 mega pixels resolution back-facing camera and a way better 1920x1080 video resolution. The Galaxy S III Cricket has a way bigger memory capacity to install applications and games or saving photos and videos than Siemens SX1.
Galaxy S III Cricket features a way better battery lifetime than Siemens SX1, because it has a 2100mAh battery size instead of 1000mAh.
The Galaxy S III Cricket and the Siemens SX1 cost the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.