| Global Score | |
| 22.4 | 77.7 |
| Basic Information | |
| Siemens | HTC |
| -- | Android 5.0 |
| -- | 2015-03-01 |
| 6.06 x 2.08 x 1.14 inches | 5.69 x 2.74 x 0.38 inches |
| 6.57 ounces | 5.54 ounces |
| -- | Black, Gold, Gray and Pink |
| -- | Aluminium |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 175.00 | $ 178.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 176 x 220 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| LCD | S-LCD 3 |
| -- | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.9 | 9.3 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.99 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| MMC external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| -- | 20.00 MP + 4.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 27.80mm focal length |
| -- | 0.42 inches (1/2.4") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 0 | 10.12 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| UMTS, GPRS and GSM | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Nano SIM |
| 0.2 | 6.7 |
| Battery Life | |
| 800mAh Li-Polymer Battery | 2840mAh Li-Polymer Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 120 hours standby time 1.3 hours talk time | 391 hours standby time 25.4 hours talk time |
| 2.24 | 4.8 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
HTC One M9 is much better than the Siemens U10, getting a 77.7 score against 22.4. The HTC One M9 design is somewhat lighter and thinner than the Siemens U10. HTC One M9 has an extremely better processor than Siemens U10, because it has a 64 bits CPU, a higher number of cores (and they are faster) and an additional GPU.
HTC One M9 has a much sharper display than Siemens U10, because it has a lot higher 1920 x 1080 resolution. The HTC One M9 features a way better camera than Siemens U10. HTC One M9 features a much bigger storage for applications, games, photos and videos than Siemens U10. The HTC One M9 features a superior battery performance than Siemens U10, because it has a 255% more battery capacity.
HTC One M9 is a little more expensive than Siemens U10, but you can get a much better phone for that few more dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.