| Global Score | |
| 22.4 | 77.3 |
| Basic Information | |
| Siemens | Sony |
| -- | Android 4.4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| 6.06 x 2.08 x 1.14 inches | 5.85 x 2.89 x 0.35 inches |
| 6.57 ounces | 6.02 ounces |
| -- | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 175.00 | $ 170.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.2 inches |
| 176 x 220 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| LCD | IPS LCD |
| -- | 424 pixels per inch |
| -- | 592 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.9 | 9.6 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (933 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.45 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| MMC external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| -- | 20.70 MP + 2.20 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| -- | 25.00mm focal length |
| -- | 0.43 inches (1/2.3") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 0 | 10.34 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| UMTS, GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Nano SIM |
| 0.2 | 7 |
| Battery Life | |
| 800mAh Li-Polymer Battery | 3200mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 120 hours standby time 1.3 hours talk time | 920 hours standby time 21 hours talk time |
| 2.24 | 5.2 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Sony Xperia Z3 is a lot better than the Siemens U10, having a overall score of 77.3 against 22.4. Sony Xperia Z3 is a just a bit lighter and extremely thinner phone than the Siemens U10. The Sony Xperia Z3 counts with a way better display than Siemens U10, because it has a way better 1920 x 1080 resolution.
The Xperia Z3 has a much powerful CPU than Siemens U10, because it has 4 more cpu cores and an extra graphics processing unit. Xperia Z3 features a much greater storage for applications, games, photos and videos than Siemens U10. Sony Xperia Z3 has a much longer battery performance than Siemens U10, because it has 3200mAh of battery capacity.
Xperia Z3 features a much better camera than Siemens U10.
Despite of being the best phone of the ones in this comparison, Xperia Z3 is also the cheapest one.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.