| Global Score | |
| 24 | 79 |
| Basic Information | |
| Sonim | Samsung |
| -- | Android 4.4 |
| -- | 2013-03-14 |
| 4.45 x 1.97 x 0.87 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 4.52 ounces | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 139.00 | $ 135.00 |
| Display / Screen | |
| 1.8 inches | 5 inches |
| 128 x 160 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 114 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.3 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| -- | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 9.46 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 7 |
| Battery Life | |
| 1100mAh Li-Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 200 hours standby time 5 hours talk time | 17 hours talk time |
| 2.72 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.2 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy S4 is a lot better than the Sonim XP1, with a 79 score against 24. The Galaxy S4 is a noticeably thinner but just a bit heavier phone than Sonim XP1. The Galaxy S4 has a much better screen than Sonim XP1, because it has a much larger screen, much more pixels per display inch and a way higher 1920 x 1080 resolution.
Galaxy S4 has a very superior memory to install games and applications than Sonim XP1, because it has a slot for SD memory cards that supports a maximum of 64 GB. Galaxy S4 has a much faster processor than Sonim XP1, because it has an extra graphics processor and a greater number of faster cores. Galaxy S4 shoots a lot better photos and videos than Sonim XP1.
Galaxy S4 features a way better battery performance than Sonim XP1, because it has a 2600mAh battery capacity.
The Galaxy S4 not only is the best devices of the ones we are comparing here, but it's also cheap compared to the other phone.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.